Kedilerde anal kese 2 adettir. Biri rektumun sağında diğeri de solunda bulunur.

Anal kese nedir?

Anal kese, saat yönüne göre yaklaşık 04:00 ve 08:00 pozisyonlarında anüs iki tarafında yer alan iki küçük kesedir. Kesenin duvarları, kötü kokulu bir sıvı üreten çok sayıda yağ (ter) beziyle kaplıdır. Sıvı bu keselerde depolanır ve anüsün hemen içinde açılan küçük bir kanaldan salınır. Anal keseler genellikle ‘anal bezler’ olarak adlandırılır. Hem erkek hem de dişi kedilerde bulunurlar.

 

İşlevleri nedir?

Anal kese salgısı, bölgesini belirtme  görevi gören kimyasallar içerir. Salgılar, bir kokarca tarafından üretilenlere benzer, düşmanları püskürtmek ve diğer hayvanları varlıkları konusunda uyarmak için kullanılır. Kediler keselerini aynı amaç için kullanabilse de, çoğu evcil kedinin yırtıcıları bu şekilde püskürtmesine gerek yoktur. Küçük bir miktar anal sıvı, genellikle bağırsak hareketinden geçtiğinde kas kasılmalarıyla sıkılarak dışkıya belirgin bir koku (veya bireysel ‘koku imzası’) verir.

Anal keseleri hangi hastalıklar etkiler?

Anal keseler veya kanalları, çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanabilir veya enfekte olabilir. Kese kanalları şişerse, dışkılama sırasında sıvı keselerden uygun şekilde boşaltılamaz. Bu durumda keseler sıkışabilir (tıkanabilir) ve sıvı daha kalın ve koyulaşır.

“Anal keseler veya kanalları çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanabilir veya enfekte olabilir.”

Normalde dışkıda bulunan bakteriler kolayca kanallardan yukarı çıkıp keselere girebilirler. Normal durumlarda, bağırsak hareketi sırasında salgılar dışarı atıldığında bakteriler dışarı atılır. Keseler bu şekilde enfekte olursa sıvı kanlı hale gelir ve sonunda keseler irinle dolar ve bir anal kese apsesi oluşturur . Kese apseleri, rektumun bir veya iki tarafında oluşabilen sıcak, ağrılı şişliklerdir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, basınç, üstteki cilt patlayana kadar artmaya devam edecek ve irin, anal kese fistülü adı verilen bir durumda boşalmasına izin verecektir. İrin daha sonra çevre dokulara yayılabilir ve rektum ve anüste ciddi hasara neden olabilir.

Tekrarlayan anal kese hastalığının bir başka nedeni de dışkı kıvamındaki değişikliktir. Bu, gıda alerjisi, iltihaplı bağırsak hastalığı, kabızlık ve megakolon olan kedilerde ortaya çıkabilir.

Anal kese hastalığının klinik belirtileri nelerdir?

Anal kese fistülünün ilk görüntüsü bu şekildedir. anal keseye ait kanallar tıkanırsa içinde ki oluşan enfeksiyon karakterli sıvı dışarıya doğru bir delik açarak dışarı boşalır.

Bu hastalığının belirtileri, sorunun doğasına ve ciddiyetine bağlıdır. İlk belirtiler, Poposunu halı da yada zemine sürterek kaydırmak ve rektum veya kuyruğu yalamak veya ısırmaktır. Anal kese hastalığı çok ağrılıdır ve etkilenen bölgeye bakmaya çalışırsanız normalde nazik bir kedi bile kaşınabilir veya ısırabilir. Anal keselerden biri veya her ikisi apse olursa, rektumun yanındaki alan şişebilir. Apse yırtılırsa, rektumun yanında veya altında kanlı veya yapışkan bir akıntı görürsünüz. Bu tarz belirtiler görürseniz acil veteriner e gitmenizi önemle tavsiye ederiz.

Anal kese hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kesenin Ph uygun materyallerle yıkamak ile başlanır. Etkilenen kesenin antiinflamatuar ve antibiyotik ilaçlarla infüze edilmesi de gerekebilir. Enfeksiyon için, kediye bakterileri öldürmek için keselerin eksprese edilmesi ve antibiyotiklerin ağızdan verilmesi gerekir. Çoğu kedi, şişlik ve iltihap azalana kadar birkaç gün boyunca reçete edilen ağrı kesici ilaçlara ve antibiyotiklere iyi yanıt verecektir. Anal keseler apse veya yırtılırsa cerrahi tedavi gerekli olabilir. Bu gibi durumlarda kendi başınıza tedavi etmeyi denemeyiniz. Profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz. Randevu ve destek için bizi arayabilirsiniz. 

Durumun tekrarlama olasılığı var mı?

Kedilerde tekrarlayan anal kese hastalığının olması çok yaygın değildir. Bununla birlikte, bazı aşırı kilolu kedilerde kronik kese problemleri gelişebilir. Pek çok obez kedinin anal keselerinin iyi boşalmadığı, bu nedenle bu kedilerin tekrarlayan anal kese problemlerine yatkın olabileceği görülmüştür.

“Kedilerin tekrarlayan anal kese hastalığına sahip olması çok yaygın değildir.”

Kese hastalığının nedeni dışkı kıvamındaki değişiklikse, önleme, altta yatan nedeni tedavi etmeyi içerir ve kediyi daha yüksek lifli bir diyete değiştirmeyi gerektirebilir. Bir kedinin birden fazla kese hastalığı atağı varsa ve diyet veya takviyeler sorunu gidermiyorsa, anal keseler cerrahi olarak alınabilir.

Cerrahinin olası komplikasyonları nelerdir?

Ameliyat, hasta ister kedi ister insan olsun, aneztezi her zaman risk taşır. Anal keselerin çıkarılması hassas ve özel bir ameliyattır.

Bazı kediler ameliyattan sonra bağırsak kontrolü eksikliği yaşayacaktır. Yürürken dışkı topları düşebilir veya uyurken veya uzandıklarında fekal inkontinans yaşayabilirler. Bunun nedeni, anüsü çevreleyen kasları kontrol eden sinirlerin keselerin yakınında bulunması ve keselerin çıkarılması sırasında küçük hasarlara maruz kalabilmeleri veya ameliyat sonrası iyileşme sürecinin bir parçası olarak iltihaplanabilmesidir. Çoğu durumda bu, ameliyattan birkaç gün ila birkaç hafta sonra çözülecek geçici bir sorundur. Ne yazık ki, bazı nadir vakalar asla iyileşmez ve bu da özel çocuk bezlerine veya fekal inkontinans için başka düzenlemelere ihtiyaç duyar. Veteriner hekiminiz, ameliyatın risklerini ve faydalarını sizinle ayrıntılı olarak tartışacaktır.

Anal keselerde başka hangi problemler gelişebilir?

Daha yaşlı kediler, adenokarinom adı verilen keselerde bezlerin kanserine yakalanabilir. Bu nedenle, yukarıdaki klinik belirtilerden herhangi biri görülür görülmez kedinizin bir veteriner tarafından muayene ettirilmesi çok önemlidir. Dokudan alınarak hazırlanan preparatlardan kendi laboratuvarımızda mikroskobik olarak tanı ve teşhis koyabilmekteyiz. Bakınız : Vet zone Veteriner Sitoloji