Akut böbrek yetmezliği nedir?

Akut böbrek yetmezliği (ARF), böbreklerin normal filtrasyon görevlerini yerine getirememesine işaret eder. Bu, kronik böbrek hastalığı (KBH) olarak adlandırılan çok daha yaygın böbrek yetmezliği şekli ile aynı değildir. ARF, kan dolaşımında toksinlerin ve diğer metabolik atıkların birikmesine, dehidrasyona, elektrolit dengesizliklerine ve kanın asit-baz dengesinde bozulmalara neden olur. Erken teşhis edilirse ve agresif bir şekilde tedavi edilirse, Akut böbrek yetmezliği potansiyel olarak geri dönüşümlüdür. Daha yaşlı kediler böbrek yetmezliği gelişme riski daha yüksektir.

Akut böbrek yetmezliğinin klinik belirtileri nelerdir?

Akut böbrek yetmezliği klinik belirtileri arasında ani iştahsızlık (yememe), halsizlik, kusma (kusan malzemede kan olabilir), ishal (içinde kanda olabilir), ağız kokusu ve / veya nöbetler yer alabilir. Bazı kediler daha sık idrara çıkarken, diğerleri hiç idrar yapmayabilir. Yakın zamanda bir toksin (özellikle antifriz) yutulmuş veya yakın zamanda geçirilmiş bir travma, ameliyat veya hastalık öyküsü olabilir.  Bu gibi semptomları fark ettiğiniz anda acil veterinere götürmenizi tavsiye ederiz.

Akut böbrek yetmezliğine ne sebep olur?

Bir çok sayıda nedeni vardır. En sık  nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Üreter veya üretral tıkanma (yani kedi idrar yapamaz)
 • Antifriz zehirlenmesi (etilen glikol toksisitesi)
 • Sistemik şok
 • Kalp yetmezliği
 • Hipotansiyon veya düşük tansiyon
 • Pıhtılaşma bozuklukları
 • NSAIA’lar (nonsteroid antiinflamatuar analjezikler) veya belirli antibiyotikler gibi ilaçların yutulması
 • Böcek veya yılan ısırıkları
 • Kurşun, cıva, arsenik veya talyum gibi ağır metallerin yutulması
 • Rodentisitlerin yutulması (fare zehiri)
 • Piyelonefrit (böbreğin bakteriyel enfeksiyonu)
 • Kedi enfeksiyöz peritoniti (FİP) gibi viral hastalıklar

Akut böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir?

Teşhis tıbbi geçmişe, klinik bulgulara ve kan ve idrar testlerinin sonuçlarına dayanır. Diğer teşhis testleri, bazen radyografik kontrast abdominal radyografileri (X-ışınları), abdominal ultrasonu, ince iğne aspirasyonunu (uzun bir iğne kullanarak böbreği örnekleme) veya böbreklerin cerrahi biyopsisini içerebilir.

Akut böbrek yetmezliğinin tedavisi nedir?

Tedavisi, dolaşımdaki toksinleri olabildiğince çabuk uzaklaştırmaya ve elektrolit dengesini yeniden sağlamaya odaklanılır. Bu genellikle yirmi dört ila doksan altı saat (1 ila 4 gün) damar içi sıvı verilerek gerçekleştirilir. Periton diyalizi ve hemodiyaliz (böbrek nakli için bekleyen bir kişinin alabileceği gibi kanın toksinlerden arındırılması) nadiren yapılır, ancak bölgenizde mevcut olabilir. Toksine maruz kalma veya bir ilaç reaksiyonundan şüpheleniliyorsa, midenin içeriğinin derhal boşaltılması ve ardından toksinlerin daha fazla emilmesini önlemek için aktif kömür verilmesi önerilir.

İnatçı veya kontrol edilemeyen kusması olan kedilerde beslenme desteği gerekebilir. Veteriner hekiminiz, kedinize ARF’den en iyi iyileşme şansı vermek için agresif bir tedavi planı önerecektir.

Akut böbrek yetmezliği teşhisi konan bir kedinin prognozu nedir?

Sebep bir enfeksiyon ise, sebebin toksik bir madde olmasına göre daha iyi bir prognoz vardır. İyileşme için uzun vadeli prognoz, meydana gelen böbrek hasarının miktarına bağlıdır. Böbreğin kendini yenileme veya iyileştirme kapasitesi çok düşüktür ve bu da prognozu haklı çıkarır. Veteriner hekiminiz, kedinizin klinik belirtilerine, laboratuvar testlerinin sonuçlarına ve bireysel durumuna göre size daha doğru bir prognoz sağlayacaktır.