Kedi Sahibi Gözünden

Evinde kedi bakan bir çok hasta sahibimizin kliniğimize gelip ‘kedimi dışarı çıkarabilir miyim’ , ‘kedim dışarı çıkmak istiyor’ gibi bir çok soru ile karşılaşıyoruz.

Hasta sahiplerimiz haklı. Sokak kedilerinin sağlıklı bir şekilde parklarda bahçelerde ve sokaklarda mutlu bir şekilde oyun oynadıklarını görüyor ve akıllarına neden benim kedimde onlar gibi sokaklarda oyun oynamasın diyorlar.

Sürekli evde hapis gibi yaşıyor diye düşünüyorlar. Kapılara gidip dışarı çıkmak için miyavladığını hatta apartman boşluklarına kaçtığını söylüyorlar.

Kedilerimin aşıları tam onlara dışarda hiç bir şey olmaz gibi düşüncelerinizin olduğunu biliyoruz.

Bu yazımda hasta sahiplerine anlattıklarımı yazıya dökmek istedim.

Veteriner Hekimin Gözünden

Evde doğan ya da evde büyüyen kedilerin dışarı çıkmaları ne kadar doğru ne kadar yanlış?

Kedileriniz evde doğup evde büyüdükleri için dışarıda ki olaylara yabancı kalmaktadır. Araçların , insanların , diğer hayvanların onlara zarar verebileceğini bilemezler. Kendilerini savunamazlar.

Sokağa çıkan kedilerde genelde klinisyen olarak kliniğimizde karşılaştıklarımız; köpek saldırısı, başka kediler ile kavga sonucu kornea yaralanmaları ve en önemlisi viral hastalıklar ve çeşitli insan sağlığını tehdit eden çeşitli parazitlerle karşılaşmaktayız

Köpek kavgası sonucu kedilerde hayati tehlike yaratan yaralanmalar oluşabiliyor. Thoraks boşluğunda yani akciğerde kanamalar oluşabiliyor. Deri yırtıkları köpek saldırısında en basit yaralanma şeklidir.

Başka kedilerle kavgalarında deri yaralanmaları ve en önemlisi kalıcı kornea hasarları oluşabilmektedir.

Sokakta bir çok viral hastalık bulunmaktadır. Kedilerinizin aşıları tam olsa bile unutmayalım ki hiç bir aşı yüzde yüz koruma garantisi vermez.

En çok karşılaştığımız hastalıklar calici virüs, kedi gençlik hastalığı ( panleukopeni ) , Üst solunum yok enfeksiyonları ve strese bağlı mantar enfeksiyonları. Mantar enfeksiyonları zoonoz yapıdadır yani insanlara geçebilir.

İnsan hayatını tehdit eden zoonoz yapıda olan paraziter enfeksiyonlar genelde sokaktan geçer. Sokakta ki bulduğu gıdalardan, yağmur sularından, feçeslerden paraziter bulaşma oranı oldukça yüksektir.

 

Özellikle yazlık bölgelerde bahçeye çıkan kedilerde zirai ilaçlar tarafından zehirlenme en çok karşılaştığımız bir diğer konudur. Zirai ilaçlar insan hayatında olduğu gibi kediler için de oldukça toksik bir maddedir. Bu tarz ilaçları bünyesine alan kedilerde hayati tehlikeler olabilmektedir.

İstanbul’da yaz ve bahar aylarında en çok karşılaştığımız yüksekten düşme vakalarıdır. Bu yüksekten atlama vakalarında genelde kedi yazlıkta bahçeye çıkarılıyor. Yazlık mevsimi bitince apartman hayatına dönen kedi, pencereden maalesef bir şekilde atlıyor. Bu konu hakkında ki yazdığımız blogu buradan okuyabilirsiniz

Kedinin Gözünden

Ben özgür bir kediyim, bana karışmayın, bana güzel bakın, bol bol konserve verin, bol bol sevin…

 

 

Kısacası Evde bakılan kediler evinde mutlu ve sağlıklı.