Köpeğiniz neden kusar

ve bu kusmadan korkmalı mısınız?

4 bacaklı dostlarınız kustuğunuzda endişelenebilirsiniz. Bazı durumlar da kusma normal olabileceği gibi bazı kusmalar endişe vericidir.

İlk önce kusmanın gerçek bir kusma olduğunu öğrenelim. Köpekler kusmadan önce Salivasyon ve art arda dudaklarını ve burnunu yalar sonra karın kasılmaları başlar ve ağızdan kusmuğu çıkarır. Bu kusmanın tipik görüntüsüdür. Kimi hasta sahiplerimiz öksürerek balgam çıkarmayla çok karıştırırlar ve endişelenerek bizi ararlar.

 

Kusmanın birçok bölgesel nedenleri vardır. İç kulak ve beyin sorunları nadir olsa da kusmaya neden olabiliyorlar ancak bizim köpekler de en çok kusma neden mide-bağırsak sorunlarıdır. Ayrıca mamasını çok hızlı yiyip küçük midelerini hızlıca dolduran köpeklerde kusma ile tepki verirler bu gibi durumlar normaldir. Çoğu hasta sahibim normal kusmayı ayırt edemez ve endişelenirler. Normal kusmalar yani akut kusmalar, tedavi edilmeden kendiliğinden düzelebilir, siz sadece birkaç saat köpeğin önünden mama ve suyu kaldırın ve mideyi dinlendirin. Hasta sahipleri kusmanın ne zaman endişe verici ne zaman hayati tehlike oluşturduğunu ve ne zaman acil veterinere başvurmaları gerektiğini bilmelidir.

Birçok şey köpekler de kusmayı tetikleyebilir. Araba tutması, Farklı gıdaların yenmesi ve gastrointestinal parazitler normal olarak kusmayı tetikleyebilir. Ancak aşağıdakiler de kusmayı tetikleyebilir ve bunlar hayati önem taşır.

 

  • Pankrealit
  • Böbrek yetmezliği
  • Karaciğer yetmezliği
  • Ketosiz
  • Zehirlenme
  • Yabancı cisim yutma
  • Gastrik dilatasyon
  • Viral enfeksiyonlar (Parvo Virüs, Distemper ve buna benzer viral hastalıklar)

 

Köpeğiniz 1 saat içinde birden fazla kusuyor ve halsiz ise muhakkak acil veterinere götürmenizi tavsiye ederiz. En yakın acil veteriner nerede olduğunu bilmek için tıklayınız.

Kediniz ve köpeğiniz de kronik bir kusma var ise yani 1 haftadır sürekli kusuyor ise muhakkak acilen veteriner hekiminize gitmeniz gerekir. Bu önemli bir sorunu işaret eder. Kusmalarda elektrolit dengesi bozulur acilen serumlarla yerine konması gerekir. Bazı akut kusmalar hayati tehlike oluşturabilir özellikle yabancı bir cisim yemişse. (oyuncak bir top ya da bir çorap mesela) uyuşukluk. Karın bölgesinde ağrı ve şişlik hissederseniz hemen acilen en yakın acil veteriner kliniğine götürünüz.