Köpek kısırlaştırılmadan önce bir kere doğum yapmalıdır

 • Doğumun sağlık açısından köpeğe hiçbir faydası yoktur. Köpekler hakkında doğru bilinen yanlış düşüncedir. Kısırlaştırılmamış hayvanlar meme-rahim tümörü, rahim enfeksiyonları gibi hastalıkların oluşması açısından risk altındadır. İlk kızışmalarından önce kısırlaştırılan dişilerde meme tümörü oluşma ihtimali sıfıra yakındır. 

Köpeklerin burnu sıcaksa ateşi mi vardır?

 • Yüksek ateşi olan hayvanların burnu kuruyabilir ve sıcak olabilir ama bu her zaman böyle olmak zorunda değildir. Doğru ateş ancak termometreyle ölçülerek anlaşılabilir. 
köpekler hakkında

köpekler hakkında doğru bilinen yanlışlar

Melez köpekler saf ırklardan daha sağlıklıdır

 • Bu hep duyduğumuz bir söylemdir fakat köpekler hakkında bugüne kadar bunu ispatlayan hiçbir bilimsel veri yoktur.

Tüm köpekler başlarının okşanmasını sever

 • Bu birçok sevecen  köpek için geçerlidir; fakat agresyon gösteren saldırgan köpeklerin çoğu başlarına yönelen bir eli tehdit olarak algılarlar.

Kuyruk sallayan köpek mutludur

 • Köpeklerin mutlu olduklarında kuyruk salladıkları herkes tarafından bilinen bir gerçektir; fakat köpekler sinirli olduklarında da kuyruk sallarlar. Davranış bilimciler, tecrübeli köpek sahipleri kuyrukların sallanma şeklinden, açısından bu kuyruk sallamanın ne anlama geldiğini ayırtedebilirler ama siz onlardan biri değilseniz tanımadığınız bir köpeğin size uzaktan kuyruk sallamasına çok güvenmeyin.

Yalnız erkek köpekler bacak kaldırıp işerler

 • Erkek köpekler genellikle bacaklarını kaldırıp işerler; fakat aynı davranışı dominant dişi köpeklerin de yaptığını görebilirsiniz. Hatta bazı dominant dişi köpekler, aynı erkek köpekler gibi insanların bacaklarına tırmanıp, çiftleşme hareketi de yapabilirler.

Masamızdaki yemek artıkları köpekler için zararsızdır

 • Aksine içerdikleri yağ, baharat, salça, tuz vb. köpeklerin sindirim sistemlerine uygun değildir. Ayrıca insanların yediği birçok gıda köpekler için toksik olabilir (soğan, üzüm, ceviz, çikolata vb. bak: ‘köpekler için toksik gıdalar’). İnsanların yediği gıdalar köpeklerde birçok mide-sindirim sistemi hastalığına sebep olabilirler.

Sarımsak köpeği pirelerden korur

Evde bakılan köpeklerin temel eğitime ihtiyacı yoktur

 • Temel eğitim her köpek için gereklidir. Eğitim sayesinde köpekler daha kolay sosyalleşir; sahipleri ve çevresindeki insanlarla daha iyi uyum içinde yaşarlar.

Köpekler hastalandıklarında ot yerler

 • Bunu doğrulayan hiçbir bilimsel veri yoktur. Bazı köpekler sırf tadını sevdikleri için, bazı köpekler mideleri rahatsız olduğunda ot yerler.

Köpekler yaralarını yalayarak iyileştirirler

 • Köpekler hakkında bilinen yanlışlardan biri de budur. Köpekler yaralarını yalayarak iyileştirmez, temizlerler. Hatta yarayı aşırı yalamaları yaranın geç iyileşmesine bile sebep olabilir.

Ev köpeklerinin kalp kurdu (heartworm) ilacına ihtiyacı yoktur

 • Köpekler hakkında yanlış bilinen birşeydir. Kalp kurdu köpeklere sivrisinekler tarafından bulaştırılır. Sivrisinekler evlere kolaylıkla girebildikleri için ev köpeklerinin de bu parazite karşı ilaçlanması gereklidir.

Köpekler beslenme yetersizliğinden dolayı taş, toprak, dışkı yerler

 • Köpeklerin beslenme yetersizliğinden dolayı yememeleri gereken şeyleri yedikleri doğrudur; fakat son derece dengeli beslenen, hiçbir sağlık sorunu olmayan köpekler de taş, toprak, dışkı yiyebilirler. Bunun altında davranış sorunları (sıkılma, dikkat çekme vb.), alışkanlıklar yatabilir.

Köpekler hastalandıklarını bir şekilde sahiplerine anlatırlar

 • Bu her zaman doğru değildir. Aksine hasta köpek saklanma, uzaklaşma içgüdüsü gösterir.

Merak ettiğiniz sorular ve randevu için;