Köpeklerde parvo virüs tedavisiParvo Virüs nedir?

Parvo veya köpek parvovirüs (CPV) enfeksiyonu, köpeklerde ilk kez 1978’de ortaya çıkan nispeten yeni bir hastalıktır. Hastalığın ciddiyeti ve köpek popülasyonunda hızla yayılması nedeniyle CPV, halkın büyük ilgisini çekmiştir. Bu hastalığa neden olan virüs, kedi panlökopenisine (kedi hastalığı) çok benzer ve iki hastalık hemen hemen aynıdır. Köpek virüsünün, kedi virüsünün bir mutasyonu olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu hiçbir zaman bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Köpek Parvo virüsünün farklı türleri var mı?

CPV-2a ve CPV-2b olarak adlandırılan iki biraz farklı köpek parvovirüs suşu tanınmaktadır. Aynı hastalığa neden olurlar ve aşılar her ikisine karşı koruma sağlar. CPV-2b, en şiddetli hastalıkla ilişkilidir. İshalli yavrularda ve normal köpeklerde farklı bir parvovirüs türü (CPV-1) bulunmuştur. CPV-1’in önemli bir hastalık nedeni olduğuna inanılmamaktadır.

Bir köpek parvo virüs ile nasıl enfekte olur?

Virüsün ana kaynağı, enfekte köpeklerin dışkısıdır. Virüs, klinik belirtiler gelişmeden hemen önce dışkıda dökülmeye başlar ve klinik belirtiler çözüldükten sonra yaklaşık on dört gün boyunca dökülme devam eder. Duyarlı köpekler, virüsü sindirerek enfekte olurlar. Yutulduktan sonra virüs, bağırsak duvarını istila ettiği ve iltihaplanmaya neden olduğu bağırsağa taşınır.

“CPV, ortamda çok kararlıdır ve ısı, deterjan, alkol ve birçok dezenfektanın etkilerine karşı dayanıklıdır.”

Diğer birçok virüsün aksine CPV, çevrede çok kararlıdır ve ısı, deterjan, alkol ve birçok dezenfektanın etkilerine karşı dirençlidir. 1:30 ölçekte sulandırılan çamaşır suyu solüsyonu ile enfektif virüsü yok edebilirsiniz.  Parvo virüs, oda sıcaklığında üç ay kaldıktan sonra bile köpekleri hasta edebilmektedir.

Parvo virüs, enfekte köpeklerin tüyleri veya ayakları yoluyla veya enfekte olmuş dışkı ile kontamine olmuş ayakkabılar, giysiler ve diğer nesneler yoluyla kolayca bulaşmaktadır. Virüsün yayılması için köpekler arasında doğrudan temas gerekli değildir. Virüs bulaşan ve klinik belirtiler gösteren köpekler genellikle maruz kaldıktan sonra altı ila on gün içinde hastalanır.

köpeklerde parvo virüs

Parvo Virüsün klinik belirtileri nelerdir?

CPV hastalığının klinik belirti ve semptomları değişebilir, ancak genellikle şiddetli kusma ve ishali içerirler. İshalin genellikle çok güçlü bir kokusu vardır, çok miktarda mukus içerebilir ve kan içerebilir veya içermeyebilir. Ek olarak, etkilenen köpekler genellikle iştahsızlık, belirgin halsizlik ve depresyon ve ateş sergiler. Pek çok köpeğin her klinik belirtiyi göstermeyebileceğini, ancak kusma ve ishalin en yaygın ve tutarlı belirtiler olduğunu unutmamak önemlidir; kusma genellikle önce başlar. Parvo her yaştan köpeği etkileyebilir, ancak en çok bir yaşın altındaki aşılanmamış köpeklerde görülür. Beş aylıktan küçük yavrular genellikle en ciddi şekilde etkilenen ve tedavisi en zor olan yavrulardır. Kusma veya ishal semptomları gösteren herhangi bir aşılanmamış köpek yavrusu CPV için test edilmelidir. Sizin de köpeğiniz bu belirtileri taşıyorsa geç kalmadan acil veterinere gitmenizi tavsiye ederiz.

Parvo Virüs Nasıl teşhis edilir?

Parvo virüs enfeksiyonunun klinik belirtileri, kusma ve ishale neden olan diğer birçok hastalığı taklit edebilir; sonuç olarak, Parvo virüs teşhisi genellikle veteriner hekim için zor bir meseledir. CPV enfeksiyonunun pozitif oldugunu gösterebilmesi için, dışkıda virüs veya virüs antijeninin gösterilmesini veya kan serumunda anti-CPV antikorlarının saptanmasını gerektirir. Parvo virüs testi yaptırmak için hızlı test kitlerini kullanıyoruz.

Bu hastalığı taramak için CPV için basit bir klinik içi test vardır. Nadiren, bir köpeğin parvo virüslü olur, ancak dışkıdan bakılan testte negatif sonuç alınabilir. Neyse ki, bu nadir bir olaydır.

Kesin olmayan tanı genellikle azalmış beyaz kan hücresi sayısının (lökopeni) ve klinik belirtilerin varlığına dayanır. Daha fazla onay gerekirse, ek testler için dışkı veya kan bir veteriner laboratuvarına gönderilebilir.

Lökopeni olmaması, köpeğin Parvo virüs enfeksiyonu olmadığı anlamına gelmez. Klinik olarak hastalanan bazı köpeklerin beyaz kan hücresi sayısı düşük olmayabilir.

Parvo Virüs başarılı bir şekilde tedavi edilebilir mi?

Parvolu bir köpeğin virüsünü öldürmek için bir ilaç yoktur.

“Virüs doğrudan ölüme neden olmaz; bunun yerine bağırsak yolunun iç yüzeyinin kaybına neden olur ve bazı kan hücresi öğelerini yok eder.”

Ancak virüs doğrudan ölüme neden olmuyor; daha ziyade bağırsak yolunun iç yüzeyinin kaybına neden olur ve bazı kan hücresi elementlerini yok eder. Bağırsak hasarı, şiddetli dehidrasyon (su kaybı), elektrolit (sodyum ve potasyum) dengesizlikleri ve kan dolaşımında enfeksiyon (septisemi) ile sonuçlanır. Normalde bağırsak yolunda yaşayan bakteriler kan dolaşımına girebildiğinde septisemi oluşur; septisemi gelişirse, köpeğin ölme olasılığı daha yüksektir.

Tedavinin ilk adımı dehidrasyonu ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmektir. Bu, elektrolit içeren intravenöz yani damar içi sıvıların uygulanmasını gerektirir. Ağır vakalarda plazma transfüzyonları verilebilir. Septisemiyi önlemek veya kontrol altına almak için geniş spektumlu antibiyotikler ve antiinflamatuvar ilaçlar verilir. Sorunları devam ettiren ishal ve kusmayı engellemek için antispazmodik ilaçlar kullanılmaktadır.

Parvo Virüslü Köpeğin Hayatta kalma oranı nedir?

“CPV enfeksiyonu olan çoğu köpek, agresif tedavi kullanılırsa iyileşir …”

Parvo virüs enfeksiyonu olan köpeklerin çoğu, agresif tedavi kullanılırsa ve tedavi şiddetli septisemi ve dehidratasyon meydana gelmeden başlatılırsa iyileşir. Tam olarak anlaşılmayan nedenlerden dolayı, bazı ırklar, özellikle Rottweiler, Doberman Pinscher ve İngiliz Springer Spaniel, diğer ırklara göre çok daha yüksek ölüm oranına sahiptir. Çoğu durumda, tedavinin üçüncü veya dördüncü gününde iyileşmeyen yavruların prognozu kötüdür.

Parvo Virüs önlenebilir mi?

Köpeğinizi CPV enfeksiyonuna karşı korumanın en iyi yöntemi uygun aşılamadır. Yavru köpekler, çoklu ajan aşı serilerinin bir parçası olarak bir parvovirüs aşısı alırlar. İlk aşılama serisinden sonra, düzenli olarak güçlendiricilere ihtiyaç duyulacaktır.

Evcil hayvanınızın yaşam tarzına en uygun aşılama programı hakkında son kararı veterinerinizle birlikte vermelisiniz.

Ortamdaki Parvo virüsü öldürmenin bir yolu var mı?

CPV’nin ortamdaki stabilitesi, kontamine alanların uygun şekilde dezenfekte edilmesini önemli kılar.

“4 litre suya 1  fincan çamaşır suyu ile; mama kaplarını,  su kaplarını ve diğer kontamine olmuş öğeleri dezenfekte edebilirsiniz.”

 

Parvo virüs benim veya kedilerim için sağlık riski oluşturur mu?

Şu anda CPV’nin kedilere veya insanlara bulaştığını gösteren hiçbir kanıt yoktur.