Erkek Kedi Kısırlaştırma

Erkek kedi kısırlaştırma operasyonuna orşiektomi operasyonu denir, bir erkek kediyi kısırlaştırmak için her iki testisin de alındığı, bilimsel olarak orşiektomi olarak bilinen cerrahi prosedürü tanımlamak için kullanılan yaygın terimlerdir.

Erkek kediler ergenlik dönemine girdiğinde çiftleşmek isteyeceklerdir. Erkek kediler 6-8  Aydan itibaren çiftleşmek isteyip değişik sesler çıkarıp bağırıp ağlayabilirler. Hatta çişlerini evin çeşitli yerlerine yapıp koku bırakabilirler. Bütün bu tepkileri içgüdüsel olarak çiftleşme isteğinden kaynaklanır.

Eğer erkek kedinizin çiftleşmesini istemiyorsanız, böyle bir planınız yoksa kısırlaştırmak en doğru olanıdır.

 

Erkek kedi kısırlaştırma

Erkeklerde her iki testis de doğumdan önce karın boşluğunun içinden kasık kanalından skrotal keseye iner. Bazı kedilerde testislerden biri veya her ikisi de keseye tam olarak inmez ve karın içinde kalabilir veya skrotal keseye giden kasık kanalı yolu boyunca herhangi bir yerde tutulabilir. Biz bu duruma kriptorşi diyoruz ve testisleri bulmak ve çıkarmak için daha kapsamlı bir ameliyat gerekir. Bu içeride ki testisler çıkarılmazsa, hormon üretmeye devam edecekler ve kedi erkeklere özgü davranışlar sergileyecektir.

Kedilerde vazektomi yapılmaz çünkü bu işlem sadece kediyi kısırlaştırır, erkeklik hormonu üretimini durdurmaz. Kastrasyonun davranışsal faydalarını sağlayan, hem erkeklik hormonlarının kısırlaştırılması hem de ortadan kaldırılmasıdır.

 

Erkek Kedi ne zaman kısırlaştırmalısınız?

Veteriner hekiminiz aksini önermedikçe, tüm kedilerin 6-8 aylıkken kısırlaştırılmasını tavsiye ederiz.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Neden Yapılır?

Kısırlaştırılmış erkek kedilerde testis kanserine ve diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski ortadan kalkar. Kısır olmayan kedilerde testis kanseri ve diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski yüksektir.

Kısırlaştırılmış kedilerin kızgınlık dönemlerinde balkondan, camdan aşağı atlayabilirler ve kendi hayatlarını riske atabilirler.

Çişlerini evin çeşitli yerlerine yapıp koku bırakabilirler.

 

Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

 • Öncesi

Erkek kedi kısırlaştırma öncesinde 12 saat önceden kedinizin operasyona hazır olabilmesi için kedi maması ya da herhangi bir yiyecek yemesini kesmeniz gerekmektedir.

 

 • Operason

 

Veterineriniz ameliyat sabahı kedinizi kontrol edecek ve size genel sağlığı hakkında birkaç soru soracaktır. Kedinizin herhangi bir rahatsızlığı varsa veya ameliyattan önceki günlerde sorunları varsa, veterinerinize söylemeniz önemlidir.

Kediniz Kliniğimize kabul edildikten sonra sıcak, rahat bir yere yerleştirilir ve anesteziye hazır hale gelmesi için hafif bir sakinleştirici yapılır.

Sakinleştirici etkisini gösterdiğinde, kedinize genel anestezi ve ağrı kesici verilir. Ameliyat bölgesi temizlenerek steril edilir.

Her bir testis üzerinde skrotumda küçük bir kesi yapılır, böylece bağlanıp çıkarılabilirler. Dikişler genellikle gerekli değildir çünkü kesikler o kadar küçüktür ki kendi başlarına çok çabuk iyileşme eğilimindedirler.

 

Kriptorşik erkeklerde

Kediniz kriptorşik ise, yani testislerinden biri veya her ikisi de skrotumların da değilse, veterinerinizin eksik testislerini bulması gerekeceğinden, kısırlaştırmaları normalden biraz daha uzun sürer. Kriptorşik kedilerin kısırlaştırılması özellikle önemlidir çünkü tutulan testislerin kanserli olma olasılığı daha yüksektir ve bazen son derece acı verici ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir şeye dönüşebilir.

 

Erkek kedilerde kısırlaştırma dişilere göre daha kolay ve risksizdir. Operasyon saatlerce sürmez. Kısa bir işlemdir. Erkek kedi kısırlaştırma artık dikişsiz yapıldığı için kedinizin iyileşme süresini minimuma iner. Kedinizin aksi bir durum olmadığı sürece aynı gün eve gönderilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve skrotal kesenin her iki tarafında bir kesi yapılır, böylece her bir testis eksize edilebilir veya tamamen çıkarılabilir. Dış dikişler genellikle gerekli değildir.

 • Sonrası

Kediniz eve geldiğinde, anestezik ilaçların etkisi geçene kadar (genellikle 12-48 saat sürer) uykulu ve yönünü kaybetmiş olabilir.

Anestezik ilaçların etkisi geçtikten sonrakedinizi mümkün oldugunca hareketsiz tutmanızı tavsiye ederiz. Yani oyun oynamayın hoplatmayın zıplatmayın.. Bu özellikle dişi kediler için önemlidir çünkü çok canlı hale geldiklerinde iç dikişleri gevşeyebilir.

Gerekirse, mümkün olduğunca sessiz kalması için kedinizi birkaç gün bir odaya kapatmanız gerekebilir.

 

 

Kediler Neden Kısırlaştırılır, Faydaları Nelerdir?

 

 • Nüfus kontrolü

Tek bir erkek kedi çok sayıda yavru doğurabilir, bu nedenle sağlam erkeklerin kısırlaştırılması nüfus kontrolü için gereklidir.

 • Püskürtme

Yetişkin erkek kediler, hem içeride hem de dışarıda bölgelerini işaretlemek için son derece güçlü bir dürtüye sahiptir. Kısırlaştırma, erkek kedilerin yaklaşık %85’inde püskürtmeyi azaltır veya tamamen ortadan kaldırır.

 • Saldırganlık

Kediler, ister kısırlaştırılmış ister sağlam olsun, kavgalara girebilir, ancak kediler arası saldırganlığın çoğu, sağlam erkekler arasında görülür. Bu, erkek kediler arasındaki rekabetin doğrudan bir sonucudur ve sağlam erkek kediler çok daha geniş bir bölgeyi dolaşıp korudukları için.

 • Bağırma

Erkek kediler cinssel aktiviteleri için bagırmaları son derece rahatsız edebilir sizi ve komşularınızı.

 

 

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ücreti Ne Kadar?

Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu kedilerimizin sağlığı için önemli bir operasyondur. Kısırlaştırmadan önce agresif, mutsuz olan kedinizin kısırlaştırıldıktan sonra artık mutlu, oyuncu ve sakin bir kedi haline gelecektir.

Kedilerimizin sağlığı ve mutluluğu bizim vereceğimiz paradan daha önemli olacağı için erkek kedi kısırlaştırma fiyatları aslında bizi pek zorlamayacaktır. Tek bir seferlik ödeyeceğimiz bir ücrettir.

Erkek kedi kısırlaştırma fiyatları dişi kediye göre daha uygundur. Ortalama kastrasyon operasyonu yani erkek kedi kısırlaştırma fiyatı 2023 yılında ortalama 1800 TL‘dir. Bu bir seferlik verilen ücret olup çok fazla bir bütçe gerektirmez. Bu sayede erkek kedileriniz etrafa koku bırakmaktan vazgeçeceklerdir.

 

 

 

Kedi Kısırlaştırmayla İlgili Sık Sorulan Sorular

 

 • Kısırlaştırıldıktan sonra kedimin boyun tasması takması gerekecek mi?

Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatlarında boyunluk takmanıza gerek yoktur ancak veteriner hekiminiz aksini söylemedikçe.

 • Erkek kedi kızgınlıktayken kısırlaştırılabilir mi?

Evet Erkek kedilerde kızgınlık anında kısırlaştırılabilir.

Kısır erkek kedide çiftleşme isteği kesinlikle olmaz. ancak Kriptorşik bir kedi de karın boşluğunda ki testis alınmaz ise çiftleşme isteği oluşur. bunu anlamanın en kolay yöntemi ultrason ile testise bakmak gerekir.

 • Kedim kısırlaştırılmadan önce dışarı çıkabilir mi?

Hayır ameliyat öncesi dışarı çıkarmayınız.

 • Kedi Kısırlaştırma operasyonu şişmanlatır mı?

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası gerekli kısır mama ile beslenmez ise kediniz kilo alımına eğilimli olur ve şişmanlar.

 

 

 

Erkek kedi kısırlaştırma hakkında bilgi almak için bize yazınız

 

 

Kedilerde Kısırlaştırma