Evcil Hayvanlarda Pire Kontrolü

Dış ortamda pire kontrolü özellikle müstakil evlerde ve bahçe katlarında yaşayanlar için gerekli. Bahçede kolayca yaşamaya ve üremeye başlayan pirelerin önünü kesmek için öncelikle bahçenin bakımlı ve temiz olması gerek. Çimen ve diğer otların fazla uzamasına izin vermeyin.
Düzenli olarak yapılacak ilaçlamalarla (3-4 haftada bir) haşerelerin ve larva ve yumurtalarının yaşamasını engelleyebilirsiniz.
  Ev içinde pire kontrolü için öncelikle kedi ve köpeğin yaşadığı yerleri vakumlu elektrik süpürgesiyle düzenli olarak süpürün. Bu temizlik tek başına ortamdaki parazit yumurtalarının yüzde 50 oranında azalmasını sağlar. Evdeki pirelerle sprey ya da toz halindeki ilaçlarla mücadele edebilirsiniz. Köpek ve kedinin yattığı yerin düzenli olarak temizlenmesi de pire problemlerini en aza indirir. Kediler ile evlerimize gelen pireler ev ortamına yayılırlar.
Kedi piresi insan üzerine yerleşip insandan kan emebilir. Bu bakımdan kediden insana birçok hastalık bulaşabilir. Kedi piresi evlere yerleştiğinde çarçabuk ürer ve kısa zamanda evin tamamını sarar. Bu bakımda evlerimizde evcil hayvan besliyorsak mutlaka bunları sık sık üzerinde pire olup olmadığı kontrol edilmeli. pire tespitinde hayvanlarımız mutlaka veteriner kontrolüne götürülmeli ve önerilen ilaçlar ile ilaçlanmalı.   Kedi ve köpekteki pirelerin uzaklaştırılması için ise birçok yöntem ve uygulama var:
  • Deriye damlatılan ilaçlar: Damla şeklindeki ilaçlar aylık olarak deriye uygulanır ve yaklaşık 1.5 ay kadar etki eder.
  • Pire tasmaları: Pire tasmaları da çok yaygın ve etkin olarak kullanılan pire mücadele yöntemleri. Tasmanın uygun büyüklükte ve doğru olarak takılmasına dikkat edin. Tasmanın deri ile temas etmesini sağlamak için tasmayı kedi ve köpeğinizin derisiyle tasma arasına iki parmağınız girecek sıkılıkta takmalısınız. Pire tasmaları kedilerde dikkatli kullanılmalıdır. Alerji yapma olasılığı, lokal olarak tüy dökümü ve kedinizin tasmayı kabullenmemesi ortaya çıkabilir.

Pire tasmalarında kalite yani marka çok önemlidir. Veteriner hekiminize danışmadan tasma boşuna almayınız çünkü aldığınız tasma bir işe yaramayabilir.