Apoquel Nedir?

Apoquel, köpeklerin cilt hastalıkları için kullanılan bir ilaçtır. Atopik dermatit, pire dermatit, kontak dermatit ve gıda alerjilerine bağlı alerjik kaşıntı ve iltihaplanmanın hızlı ve etkili bir şekilde giderilmesi için son zamanlarda reçete edilen bir ilaçtır. Bu ilaç ancak bir veteriner hekimin reçetesi ile kullanılabilir. Gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi programı planlanarak yaklaşık 4 saat içinde ciltteki kaşıntıları giderir.

 

Alerjik dermatit ve atopik dermatite bağlı köpeklerde kaşıntı ve iltihabı hedeflemek için özel olarak tasarlanmış ilk ilaçtır.

Apoquel hızlı ve etkilidir ve alerjik kaşıntıyı 4 saat içinde kontrol etmeye başlar

Alerjik dermatite bağlı cilt iltihaplanmasında önemli azalma sağlar.

 

Apoquel tablet

16mg tablet 20tabletten oluşmuştur.

Apoquel hangi hastalıklarda kullanılır?

Pire alerjisi                          Gıda alerjisi

Temas alerjisi                     Atopik dermatit

 

Apoquel Dozu nedir?

Apoquel dozu

Dozu başlangıçta 12 saatte 1 verilir ve veteriner hekiminizin reçetesine göre devam edilir

0.4 ila 0.6 mg / kg. 14 güne kadar günde iki kez oral olarak uygulanır ve ardından idame tedavisi için günde bir kez uygulanır.

Yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz uygulanabilir.

Apoquel Nasıl Çalışır?

Köpek alerjilerinde yer alan JAK1 ve JAK3’e bağımlı sitokinler dahil olmak üzere çeşitli kaşıntılı ve proinflamatuar sitokinlerin işlevini inhibe ederken, hematopoez ve doğuştan gelen bağışıklıkta yer alan JAK2’ye bağlı sitokinler üzerinde yalnızca minimum etkiye sahiptir. 

Apoquelin yan etkisi nedir?

  • Kusma
  • İshal
  • Letarji
  • anoreksiya
  • Kan çalışması değişiklikleri

12 aylık ve daha büyük köpeklerde güvenle kullanılabilir

  • İdame tedavisi için uzun süreli kullanılabilir 
  • Ciddi enfeksiyonlara sahip köpeklerde veya üreme, hamile veya emziren köpeklerde kullanım için değil
  • Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), anti-enfektifler, parazitisitler, antifungaller ve alerjene özgü immünoterapi dahil olmak üzere birçok ilaçla birlikte kullanılabilir 13
  • Bu ilacın kortikosteroidler ve siklosporinler gibi diğer sistemik immünsupresanlarla kombinasyon halinde kullanımı değerlendirilmemiştir.

 

 

Apoquel Önemli Güvenlik Bilgileri

Bu İlacı 12 aylıktan küçük köpeklerde veya ciddi enfeksiyonları olanlarda kullanmayın. Ciddi enfeksiyon geliştirme şansını artırabilir ve mevcut paraziter cilt istilalarının veya önceden var olan kanserlerin kötüleşmesine neden olabilir. Bu durumların nüksetme öyküsü olan köpeklerde tedavinin risklerini ve faydalarını göz önünde bulundurun. Klinik çalışmalarda ve onay sonrası yeni neoplastik durumlar (benign ve malign) gözlemlenmiştir.

Apoquel, kortikosteroidler ve siklosporinler gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılanlar da dahil olmak üzere bazı ilaçları alan köpeklerde test edilmemiştir. Üreme, hamile veya emziren köpeklerde kullanmayın. En yaygın yan etkiler kusma ve ishaldir.

Apoquel, parazit öldürücüler, antibiyotikler ve aşılar dahil olmak üzere birçok yaygın ilaçla güvenle kullanılmıştır.

 

Detaylı bilgi ve satın alım için veteriner hekimlerimize ulaşabilirsiniz.

 

Oridermyl kedi ve köpek kulak merhemi