Dişi Köpek Kısırlaştırma

Dişi köpek kısırlaştırma veteriner hekim tarafından genel aneztezi altında ovaryum ve uteruslarının cerrahi yöntemle alınmasıdır. Bu ameliyatta aneztezi öncesi muhakkak tam kan sayımı (Hemogram), organların serum biyokimyasına bakılmalıdır.

Dişi Köpekler Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılır?

dişi köpek kısırlaştırma

Dişi köpek kısırlaştırma operasyonu hayat süresini ve yaşam kalitesini yükseltir.

Köpek kısırlaştırma ameliyatı veteriner hekimlerimiz tarafından ilk kanamasını yani regl dönemini atlattıktan sonra yapılması uygun görülmektedir. Yaklaşık bu 10 -14 aylık sürece tekavül eder.

Bazı durumlar dışında mesela köpeğin yavrusunu almak istendiği zamanlarda doğumdan iki ay sonra dişi köpeğinizin operasyonunun yapılmasını muhakkak öneririz.

 

Dişi Köpekler Kısırlaştırma ameliyatı yaptırmadan kızgınlığı önleyebilir miyiz?

Köpeklerde kızgınlığı önlemek için bir takım hormonlar kullanarak önlenebilir. Ancak bu hormonların ciddi yan etkileri vardır. Bu hormonları kullanmak kalıcı değil geçici bir çözüm olduğunu unutmayınız.

Ameliyat Öncesi Kan tahlillerini neden yaptırmalıyız?

Bütün operasyonlarda olduğu gibi dişi köpek kısırlaştırma ameliyatlarında da genel anestezi verileceği için muhakkak kan tahlillerine bakmak isteriz. Operasyon öncesi yaptığımız tam kan sayımı yani Hemogram da ;

 • Vücutta enfeksiyon varlığı
 • Anemi durumu
 • Alerji durumu
 • Kan paraziti durumu
 • Kan pıhtılaşma sorunları
 • Dehidrasyon

gibi önemli sorunları görebilir operasyonu erteleyebilir ve tedavi aşamasına geçeriz.  Organ profili yani seum biyokimyasına göre de;

 • Kan şekeri durumuna,
 • Böbrek değerleri olan üre ve creatin’e,
 • Albumin, globulin değerleri,
 • Karaciğer değerleri olan AST ve ALT değerlerine

bakılarak aneztezik maddelerin vücuttan normal bir şekilde atılabileceğini görmek isteriz. Eğer değerlerde anormal bir durum söz konusu ise operasyonu iptal ederek hasta sahibini bu durumla ilgili bilgilendirerek tedavisine başlarız.

Operasyonda kullanılan anestezi yöntemi neden önemlidir?

Dişi köpek ameliyatlarında kan testleri yani tam kan sayımı (hemogram) ve organ serum biyokimyalarında bir sorun yok ise evcil hayvanınız gerekli anestezi ve ağrı protokolünü oluşturacaktır. Bu protokol hakkında size bilgilendirme yapmakla hükümlüdür. Veteriner hekimlerimiz operasyon sürecini ve anestezi riskleri ile ilgili bilgileri aktardıktan sora size operasyon izin formu ve anestezi izin formu imzalatacaktır.

( Ayrıca bakın : Güvenli anestezi )

Anestezi yöntemleri nelerdir?

Dünya çapında gelişen sağlık teknolojilerini yakından takip etmekte ve gerekli eğitimleri alarak her gün gelişmekte ve ekipmanımızı geliştirmekteyiz. Anestezi Operasyonun en temel taşıdır. Hayati öneme arz etmektedir. Ameliyatlarda bir çok hasta anestezi yüzünden hayatını kaybetmektedir. En ufak operasyonlar bile bu sebepten dolayı büyük bir risk taşımaktadır. Bu risk her canlıda vardır. Günümüz insan teknolojisinde bile insanlar ameliyata girmeden önce muhakkak anestezi uzmanı tarafından bilgilendirilip gerekli izin formları imzalatıyor.

 

Ülkemizde ve diğer ülkelerde evcil hayvanlarda operasyon anestezi yöntemleri 2 şekilde uygulanmaktadır;

 1. Katı Anestezi

Katı anestezi yöntemi enjektabl şekilde yapılan anestezi yöntemlerinden biridir. Eski bir yöntem olan bu anestezi gelişen teknoloji ile birlikte yerini şu an insanlarda da kullanılan gaz anestezi yöntemine bırakmıştır.

 1. Gaz Anestezisi

Gaz aneztezi bir çok ameliyatta kullanılan en iyi anestezi yöntemlerinden biridir. Bu anestezi yöntemi sayesinde ameliyat masasında yatan hastamızın ağrı kontrolünü ve ameliyat süresini belirli limitlerde istediğimiz gibi ayarlayabilmekteyiz. Operasyon bittiğinde gerekli analjezik protokoller uygulanmasından sonra hemen uyandırabilmekte ve operasyon büyüklüğüne göre aynı gün taburcu etmekteyiz. Aynı gün evinde olan evcil hayvanlarınız hiç bir strese girmemektedir.

Dünyadaki veteriner gruplarının referans aldığı VASG ‘ a göre anestezi ve analjezi protokollerini kliniğimizde uygulamaktayız. bu protokoller sayesinde ameliyat sonrası evcil hayvan sahipleri daha az endişeleniyor.

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma yaptırabilir miyim?

Kızgınlık döneminde kanama riski fazla olduğundan dolayı çok zorunlu olmadığı sürece operasyondan kaçınılmalıdır. Operasyon için Östrus döneminin bitmesini beklemek daha faydalıdır.

Dişi Köpek Kısırlaştırma ‘nın Faydaları Nelerdir?

Kısırlaştırmanın faydaları:

 • Bir daha köpeğiniz kanama dönemi geçirmeyecek ve çiftleşme isteği ortadan kalkacaktır.
 • Dönemine bağlı olarak görülebilen erkek köpek tacizleri, hoş olmayan cinsel hareketler, sık idrar yapma gibi problemler bitecektir.
 • Diğer dişi köpeklerle yaşanan kavgalar azalacaktır.
 • Dönemiyle ilgili davranış bozuklukları, sinirlilik, ısırma, rahatsız edici inlemeler ve ulumalar, evden kaçmalar ve söz dinlememek gibi strese neden olan bütün problemler ortadan kalkacaktır.
 • Zamansız ve değişik ırklarla çiftleşmeler olmayacaktır.
 • Yavru bakma ve sahiplendirmenin zorlukları yaşanmayacaktır.
 • Sağlık açısından meme kanseri riski, kısırlaştırılmış köpeklerde kısırlaştırılmamış olanlara göre çok düşüktür.
 • Kısırlaştırılmış köpeklerin eğitimi ve uyumluluğu, kısırlaştırılmayanlara göre çok daha iyi ve kolay olmaktadır.
 • Yumurtalıklar ve rahim alındığından bunlara ait kist, kanser ve iltihaplanma gibi olası riskler ortadan kalkacaktır. Özellikle ileri yaştaki kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde yumurtalık kanseri, rahim iltihapları tehlikeli ve sık karşılaşılan problemlerdir.
 • Maddi açıdan bakıldığında kısırlaştırma operasyonu ekstra bir gider olarak düşünülebilir. Oysa daha sonra yapmanız muhtemel olan birçok harcamayı ortadan kaldırmaktadır.

Dişi Köpek Kısırlaştırma ‘nın zararı var mıdır?

Doğru zamanda doğru teknikle yapılan kısırlaştırma operasyonunun hiçbir sakıncası yoktur. Sadece operasyon sonrası östrojen hormonunun azalması sonucu kilo alımı eğimi (Obesite) artabilir. Bu sorunu da veteriner hekimlerimizin  köpeğinizin ihtiyacı doğrultusunda seçeceği gıdalar ve oluşturacağı beslenme programı ile kontrol altına alabilirsiniz.

 

Dişi Köpek Kısırlaştırma hangi durumlarda yapılmaması tavsiye edilir?

Genel sağlık durumu uygun değilse operasyon yapılmamalıdır. Kızgınlık döneminde mümkünse operasyon yapmaktan kaçınılmalıdır. Doğumdan hemen sonra veya yavrular sütten kesilmeden önce yapılan operasyonlar.   Ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz..

 

 

Dişi köpek kısırlaştırma hakkında bilgi ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

Dişi köpek operasyonu hakkında bilgi ve randevu oluşturun.

 

 

 

Ayrıca bakınız: Kedilerde Kısırlaştırma