Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma işlemi hakkında bize en çok sorulan soruları cevaplıyoruz. Ek sorularınız var ise bize Whatsapp’dan sorabilirsiniz.

Dişi köpek kısırlaştırma

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılır?

Dişi Köpeklerde kısırlaştırma operasyonunu yaptırmak için en uygun zaman köpeğinizin yetişkin haline geldigi yani ilk kanamasının oldugu zamandan sonraki dönemde yapılmalıdır. Bu da yaklaşık olarak 10 aylık olduktan sonra ki zamandır.

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma yaptırmadan kızgınlığı önleyebilir miyim?

Evet, hormon kullanarak önlenebilir. Ancak bununda ciddi yan etkilerini ve geçici bir çözüm olduğunu göz ardı etmeyiniz. Bu yöntemi kesinlikle biz kullanmıyoruz. bu yöntem köpeğinize ilerleyen dönemlerde ciddi zararlar verebilir.

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma yaptırabilir miyim?

Köpeklerde kısırlaştırma kızgınlık döneminde kanama riski fazla olduğundan dolayı çok zorunlu olmadığı sürece operasyondan kaçınılmalıdır. Operasyon için Östrus döneminin bitmesini beklemek daha yararlıdır. Böylelikle operasyon daha konforlu geçiyor.

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

  • Bir daha köpeğiniz kanama dönemi geçirmeyecek ve çiftleşme isteği ortadan kalkacaktır.
  • Dönemine bağlı olarak görülebilen erkek köpek tacizleri, hoş olmayan cinsel hareketler, sık idrar yapma gibi problemler bitecektir.
  • Diğer dişi köpeklerle yaşanan kavgalar azalacaktır.
  • Dönemiyle ilgili davranış bozuklukları, sinirlilik, ısırma, rahatsız edici inlemeler ve ulumalar, evden kaçmalar ve söz dinlememek gibi strese neden olan bütün problemler ortadan kalkacaktır.
  • Zamansız ve değişik ırklarla çiftleşmeler olmayacaktır.
  • Yavru bakma ve sahiplendirmenin zorlukları yaşanmayacaktır.
  • Sağlık açısından meme kanseri riski, kısırlaştırılmış köpeklerde kısırlaştırılmamış olanlara göre çok düşüktür.
  • Kısırlaştırılmış köpeklerin eğitimi ve uyumluluğu, kısırlaştırılmayanlara göre çok daha iyi ve kolay olmaktadır.
  • Yumurtalıklar ve rahim alındığından bunlara ait kist, kanser ve iltihaplanma gibi olası riskler ortadan kalkacaktır. Özellikle ileri yaştaki kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde yumurtalık kanseri, rahim iltihapları tehlikeli ve sık karşılaşılan problemlerdir.
  • Maddi açıdan bakıldığında kısırlaştırma operasyonu ekstra bir gider olarak düşünülebilir. Oysa daha sonra yapmanız muhtemel olan birçok harcamayı ortadan kaldırmaktadır.

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırmanın zararı var mıdır?

Sağlıklı yapılan kısırlaştırma operasyonunun hiçbir sakıncası yoktur. Sadece operasyon sonrası oestrojen hormonunun azalması sonucu aşırı şişmanlık (Obesite) görülebilir. Bunu da uygun bir diet mama rejimi uygulayarak genellikle ortadan kaldırmak mümkündür. İleri yaşlarda kısırlaştırılan köpeklerde kısırlaştırılmayanlara göre daha fazla kemik erimesi görülebilir. Bununda tedavisi veteriner hekimin önereceği ilaçlarla gerçekleştirilir. Nadir de olsa bazı kısırlaştırma operasyonlarından sonra idrar tutamama veya tüy dökülmesi gibi hormonal yetersizliğe bağlı komplikasyonlar görülebilir.

Kısırlaştırma hangi durumlarda yapılmaması tavsiye edilir?

Genel sağlık durumu uygun değilse operasyon yapılmamalıdır. Kızgınlık döneminde mümkünse operasyon yapmaktan kaçınılmalıdır. Doğumdan hemen sonra veya yavrular sütten kesilmeden önce yapılan operasyonlar.   Ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz..

 

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma

 

Kedilerde Kısırlaştırma – ovaryhisterektomi – orşiektomi