Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpekler de Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılır?

Böylelikle meme tümörü oluşumun riskini minimalize edilir. Ayrıca bu dönemde operasyonlar daha kolaydır ve komplikasyon riski düşüktür.

Köpekler de Kısırlaştırma yaptırmadan kızgınlığı önleyebilirmiyim?

Hormon kullanarak önlenebilir. Ancak bununda ciddi yan etkilerini ve geçici bir çözüm olduğunu göz ardı etmeyiniz.

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma yaptırabilir miyim?

Kızgınlık döneminde kanama riski fazla olduğundan dolayı çok zorunlu olmadığı sürece operasyondan kaçınılmalıdır. Operasyon için Östrus döneminin bitmesini beklemek daha yararlıdır.

Köpek Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

  • Bir daha köpeğiniz kanama dönemi geçirmeyecek ve çiftleşme isteği ortadan kalkacaktır.
  • Dönemine bağlı olarak görülebilen erkek köpek tacizleri, hoş olmayan cinsel hareketler, sık idrar yapma gibi problemler bitecektir.
  • Diğer dişi köpeklerle yaşanan kavgalar azalacaktır.
  • Dönemiyle ilgili davranış bozuklukları, sinirlilik, ısırma, rahatsız edici inlemeler ve ulumalar, evden kaçmalar ve söz dinlememek gibi strese neden olan bütün problemler ortadan kalkacaktır.
  • Zamansız ve değişik ırklarla çiftleşmeler olmayacaktır.
  • Yavru bakma ve sahiplendirmenin zorlukları yaşanmayacaktır.
  • Sağlık açısından meme kanseri riski, kısırlaştırılmış köpeklerde kısırlaştırılmamış olanlara göre çok düşüktür.
  • Kısırlaştırılmış köpeklerin eğitimi ve uyumluluğu, kısırlaştırılmayanlara göre çok daha iyi ve kolay olmaktadır.
  • Yumurtalıklar ve rahim alındığından bunlara ait kist, kanser ve iltihaplanma gibi olası riskler ortadan kalkacaktır. Özellikle ileri yaştaki kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde yumurtalık kanseri, rahim iltihapları tehlikeli ve sık karşılaşılan problemlerdir.
  • Maddi açıdan bakıldığında kısırlaştırma operasyonu ekstra bir gider olarak düşünülebilir. Oysa daha sonra yapmanız muhtemel olan birçok harcamayı ortadan kaldırmaktadır.

Kısırlaştırmanın zararı varmıdır?

Sağlıklı yapılan kısırlaştırma operasyonunun hiçbir sakıncası yoktur. Sadece operasyon sonrası oestrojen hormonunun azalması sonucu aşırı şişmanlık (Obesite) görülebilir. Bunu da uygun bir diet mama rejimi uygulayarak genellikle ortadan kaldırmak mümkündür. İleri yaşlarda kısırlaştırılan köpeklerde kısırlaştırılmayanlara göre daha fazla kemik erimesi görülebilir. Bununda tedavisi veteriner hekimin önereceği ilaçlarla gerçekleştirilir. Nadir de olsa bazı kısırlaştırma operasyonlarından sonra idrar tutamama veya tüy dökülmesi gibi hormonal yetersizliğe bağlı komplikasyonlar görülebilir.

Kısırlaştırma hangi durumlarda yapılmaması tavsiye edilir?

Genel sağlık durumu uygun değilse operasyon yapılmamalıdır. Kızgınlık döneminde mümkünse operasyon yapmaktan kaçınılmalıdır. Doğumdan hemen sonra veya yavrular sütten kesilmeden önce yapılan operasyonlar.   Ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz..