Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu (Kedi nezlesi)

Kedilerde üst solunum yolları enfeksiyonları (Kedi nezlesi) , üst solunum yolu ve sinüs alanlarında inflamasyonu ve tahrişe neden olan bir hastalıktır. Bu son derece bulaşıcı ve barınak gibi yakın temas olan alanlarda hızlıca yayılır.

Kedi Nezlesi Nedenleri

Hastalığın etkeni Feline Herpes virusüdür. Özellikle yavru kediler için önemli olan viral üst solunum yolu hastalıklarının çoğu herpesvirüs ve calicivirüs tarafından oluşur. Takip edilmediği ve tedavi edilmediği takdirde öldürücü olabilir.

 

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonun belirtileri;

Bu durumları yada bu durumlardan bazılarını gözlemliyorsanız kedinizi takibe alın ve fazla zaman kaybetmeden hekiminize danışın.

Kedi Nezlesi Nasıl Bulaşır;

Kedi nezlesi doğrudan temasla yada hava ile taşınır. Ve yayılma hızı güçlüdür.

Görülme sıklığı

  • Bağışıklık sistemi düşük olan yavrularda
  • Enfekte anneden doğan yavrularda
  • Petshoplarda, çok kedili evlerde ve barınaklarda
  • Aşılanmamış kedilerde sıklıkla gözlenir.

Bu Hastalıkda yavru kediler için son derece ölümcül olabilmektedir. Kedide yukarda ki saydığımız belirtilerden herhangibi bir belirti ile karşılaştığınızda veteriner hekiminize başvurup hastalık ilerlemeden gerekli işlemlerin yapılıp tedaviye başlanmalıdır. Teşhis Teşhis genellikle semptomlara dayanarak yapılır. Korunma Sağlıklı yavru kedilerde 6-8 haftalık iken aşılama programı başlanabilir ve hekiminizin öngördüğü program dahilinde bu hastalığın aşılamasınıda yaptırabilirsiniz.Hastalık hakkında detaylı bilgi için bizleri her zaman arayabilirsiniz.