Kediler ve Zeytinler

Kedim zeytin çekirdeği yuttu, sizin kediniz bir ilk değil, son da değil.

Tatları mı hoşuna gidiyor ya da oyun olarak mı ağızlarına alıp dilin tırtıklı yapısından dolayı mı yutuyor sebebi bilinmiyor.

Bir yabancı kaynağa göre:

Bir kutu zeytin açtığınızda kedinizin yanınıza koştuğunu görmüş olabilirsiniz. Kediler yeşil zeytinleri severler çünkü kedilerde bulunan bileşenlere benzer kimyasal yapılara sahip olan izoprenoidler ve Pentozlar içerirler. Bu nedenle zeytin ve zeytin suyunun kokusu kedinizi çıldırtabilir. Kediler zeytin suyunun kokusuna daha çok takıntılıdır, bu yüzden bazı kediler zeytinle kedi oyuncağı gibi oynarlar.

İzoprenoidler, 5 karbonlu bir alken olan izoprenden (2-metil-1,3-butadien) türeyen bileşiklerdir. Doğada yaygın olarak bulunan izoprenoidler, terpenler ve steroidlerdir.

Pentoz beş karbon atomlu bir monosakkarittir. Pentozların ya 1 numaralı pozisyonunda bir aldehit fonksiyonel grubu olur ya da 2 numaralı pozisyonunda bir keton grubu olur. Aldopentozların üç kiral merkezi vardır, dolayısıyla 8 farklı stereoizomer mümkündür. Dört D-aldopentoz şunlardır:

Kediler yeşil zeytin yiyebilir mi?

Kediler yeşil zeytin yiyebilir, ancak onları sadece ölçülü olarak kedinize vermenizi öneririz. Ayrıca sade ve tuzsuz zeytinler kediniz için sağlıklı atıştırmalıklar olabilir. Kedinize birkaç zeytin beslemek tehlikeli olmasa da, zeytin çekirdeğine dikkat etmelisiniz.

Zeytin kediler için zehirli midir? Kediler zeytin veya zeytinyağı yiyebilir mi?

Kediler, zehirli olmadıkları ve önemli sağlık riskleri oluşturmadıkları için çekirdeksiz tuzsuz zeytin yiyebilirler. Gene de ölçülü davranın lütfen. Abartmayın

Zeytin kediler için faydalı mıdır?

Kedilerin zeytin yemesinin sağlık açısından önemli bir yararı olmadığından ve doğal diyetlerinin bir parçası olmadıklarından dolayı kedilerinize kasıtlı olarak zeytin vermeyin sadece arada bir tattırabilirsiniz

Kedim zeytin çekirdeği yuttu

Gelelim zeytin çekirdeği yutan kedilere;

Bu gibi nedenlerden dolayı kediler zeytin çekirdeği yutma olasılığı çok yüksek ve bu tarz vakalarla çok karşılaşıyoruz.

Bu vakalarda ilk baktığımız şey kedinin vücut yapısı. Vücut yapısına bağlı olarak da bağırsak genişlikleri düşünüyoruz. zeytin çekirdeğini doğal yollarla çıkarıp çıkaracağını düşünüyoruz.

Kedilerin zeytin çekirdeği yutma vakasında zamanlama çok önemlidir tedavide. Yutar yutmaz Bize acilen getirilirse ameliyattan yırtma olasılığı çok yüksek. biz tıbbi anlamla kusturarak ya da video endoskop ile çıkarabiliriz.

 

Ancak saatlerce beklenir ve vücut yapısı yani bağırsak çapı küçük ise maalesef doğal yollar ile çıkarılamaz. Burada acilen müdahale edilmesi gerekir. çünkü bağırsaktaki bir çekirdek takıldığı bağırsak parçasında ki damarları daraldığından dolayı bağırsak beslenemez ve nekroz oluşmaya yani bağırsak hücreleri beslenemez ölmeye başlar.

İlerleyen zamanda bağırsak içeriği nekroze olan dokudan Abdomel yani karın boşluğuna akarak hayati tehlike ortaya çıkar.

Evet hayretle okuduğunuz bu bölümler bir gerçek ve ufacık bir zeytin çekirdeğinin vücuda zarar verme senaryosu bu.

Kedim zeytin çekirdeği yuttu Ne yapmalısınız?

Kediniz zeytin yuttuğunu fark ettiğiniz anda acilen veteriner hekiminize,

Eğer ki gece vakti yuttuysa acil veteriner kliniğine yani gece nöbetçi veteriner kliniğine götürmeniz gerekmektedir.

Nöbetçi veteriner kliniğinde hemen röntgen çekilip yeri tespit edilmeye çalışılır. Genelde röntgende zeytin çekirdeğinin yapısından dolayı gözükmeyebilir. Bu durumda ilaçlı röntgen çekilmesi gerekli olabilir. İlaçlı röntgen kediye özel bir ilaç içirilerek yapılır. bu ilacın sindirim sisteminde nasıl ilerlediğini ve ilerlemesini gözlememizi sağlar. Bu sayede nerede bir tıkanıklık olduğunu görebiliriz.

 

Röntgen sonucuna göre zeytin çekirdeğinin yeri tespit edilir . Şanslıysanız hala midededir ve kedinin kusturulması sağlanarak zeytin çekirdeğinden kurtuluruz. Eğer ki bağırsak sistemin de takılı kaldıysa mecburen ameliyat edilmesi gerekiyor. Post-operatif bakım çok önemlidir çünkü bağırsak sisteminde dikişler vardır. Burada hekiminizin bakımı ve sizin bakımınız devreye girer.

Veteriner Hekimlerimizin Tavsiyeleri

  • Kahvaltı masalarında çekirdek düşürmemeye çalışın
  • Kedilerinize oyun oynaması için zeytin çekirdeği vermeyiniz
  • Kedilerinize yemesi için zeytin verirken tuzsuz ve çekirdeksiz zeytin verin. Ama abartmayın, unutmayın ki onların bu zeytine ihtiyaçları yok.
  • Zeytin çekirdeği yutan kediniz var ise acilen veteriner hekiminize danışın