Köpekler neden dışkı yer?

Köpeklerde dışkı yeme ; Çoğu koprofaji vakası tamamen davranışsal görünmekle birlikte, gerçekten de koprofajiye neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek çok sayıda tıbbi sorun vardır. Tamamen davranışsal bir teşhis konulmadan önce bu problemler dışlanmalıdır.

Tıbbi nedenlerden bazıları nelerdir?

Tam bir fizik muayeneye ek olarak, yavru köpeğin diyeti ve dışkı sıklığı ve kıvamı değerlendirilmelidir. Parazitler için dışkı testi, minimum test seviyesi olacaktır. Dışkı alışılmadık derecede yumuşaksa veya zayıf sindirilmiş gibi görünüyorsa, ek dışkı veya kan testleri gerekli olabilir. Ayrıca dışkı büyük miktarda sindirilmemiş gıda maddesi içeriyorsa,

“Yetişkin köpekler dışkı yemeye başladığında, besinlerin emilim bozukluğundan veya beslenme yetersizliklerinden de kaynaklanıyor olabilir .”

Yetişkin köpeklerde dışkı yeme başladığında, besinlerin emilim bozukluğundan veya beslenme yetersizliklerinden de kaynaklanıyor olabilir. Ek olarak, şeker hastalığı, Cushing hastalığı, tiroid hastalığı veya steroid gibi belirli ilaçlarla tedavi gibi iştahta artışa veya alışılmadık bir iştaha neden olabilecek herhangi bir durum dışkı yemede artışa neden olabilir. Aşırı kalori kısıtlaması uygulanan veya zayıf dengeli beslenen köpekler de dışkılarını yemeye başlayabilir. Ayrıca, bir köpek belirli bir köpeğin dışkısı için bir tat geliştirirse, diğer köpeğin, yiyeceğin zayıf sindirilmesine yol açabilecek herhangi bir durum için test edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır (bunun sonucunda, fazla besin besinleri dışkıda kalır) ).

Bir köpeğin kendi dışkısını yemesinin bazı davranış nedenleri nelerdir?

Koprofaji, bazı yavru köpeklerde yaygın bir sorundur ve genellikle yetişkinlik döneminde iyi beslenme ve uygun yönlendirme ve denetimle düzelir. Bu davranış için birçok açıklama önerildi. Gözetimsiz bırakıldığında, yavru köpekler basitçe araştırmaya, oyun oynamaya ve hatta bir oyun, soruşturma veya çöpçü toplama davranışı olarak dışkı yemeye başlayabilir. Koprofaji, sahiplerin dikkatini büyük ölçüde çekebileceğinden, davranış daha da güçlendirilebilir.

Gözlemsel bir bileşen de olabilir, çünkü dişi köpek yavru köpeğin yuvadaki dışkısını temizleyip yutar ve yavru köpekler, annelerinin veya bu davranışı gerçekleştiren diğer oyun arkadaşlarının davranışını taklit etmeyi öğrenebilirler.

“Köpeğin burnunu evi kirlettiğinde dışkısına” köpeğin burnunu sokma “şeklindeki modası geçmiş, insanlık dışı ve işe yaramaz eğitim tekniğini kullanan mal sahibi, kokrofajiyi daha da cesaretlendiriyor olabilir.”

Koprofaji için motivasyon. Erken müdahale, davranışın uzun vadeli bir alışkanlık haline gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Evi kirlettiğinde dışkısına “köpeğin burnunu sokma” şeklindeki modası geçmiş, insanlık dışı ve işe yaramaz eğitim tekniğini kullanan mal sahibi, koprofajiyi daha da cesaretlendiriyor olabilir.

Köpekler neden diğer hayvanların dışkısını yerler?

Bu davranış, çöpçülük yapmaya benzer. Köpeklerin yiyecekleri çalması, çöp tenekelerine baskın yapması ve çoğu insanın alışılmadık ve hatta iğrenç olarak gördüğü yiyecek olmayan maddeleri yemesi alışılmadık bir durum değildir. Kedi dışkısı ve diğer bazı hayvanların dışkıları, dışkı atıkları oldukları gerçeğinin üstesinden gelmek için genellikle yeterli çekici özelliklere (koku, doku ve tat) sahiptir. Otçulların dışkısını yiyen köpekler, sindirilmiş bitki örtüsüne çekilebilir. Aslında, dışkıların kendileri köpekler için nadiren rahatsızlık verir. Çevrelerini araştırırken sürekli çektikleri kokulardan biridir.

Koprofaji nasıl tedavi edilebilir?

Uzaktan kesintiye uğratan cihazlar, köpek sahibi ile herhangi bir doğrudan ilişki kurmadan dışkıya yaklaşırken köpeği kesebilmeleri açısından da yararlı olabilir. Bu nedenle, köpek sahibi köpeği bir mesafeden (veya arka bahçeye bir pencereden bakarak) denetliyorsa ve köpeği ağzından dışkılamaya başladığında köpeği hemen ve tutarlı bir şekilde kesiyorsa, bir uzak püskürtme tasması etkili olabilir.

“Köpeğe, ortadan kaldırıldıktan hemen sonra sahiplerine gelip özel bir yemek ikramı için oturması öğretilirse, yeni davranış kalıcı bir alışkanlık haline gelebilir.”

Tıbbi sorunları olan köpekler;

Tıbbi sorunları olan köpekler, altta yatan nedeni düzeltmek için tedavi edilmelidir. Diyette daha sindirilebilir veya farklı protein kaynaklarına sahip bir diyet değişikliği yararlı olabilir. Kısıtlı kalorili diyetlere sahip köpekler, yüksek hacimli veya yüksek lifli formüllerde daha iyi sonuç verebilir. Bazı köpeklerde dışkı yeme, besin sindirimini veya emilimini iyileştirmek için enzim takviyeleri eklenerek geliştirilebilir. Yayınlanmış ancak etkili olduğu hiçbir zaman kanıtlanmamış diğer çözümler ise papaya, yoğurt, süzme peynir veya Certs® köpeğin mamasına nefes darlığı; bu katkı maddelerinin dışkıda daha az hoş bir tat vermesi beklenir.

Çoğu köpek iyi şekillendirilmiş bir dışkıyı tercih ediyor gibi göründüğünden, yeterli miktarda dışkı yumuşatıcı veya toplu laksatifler eklemek genellikle çoğu köpeği caydıracaktır