Köpeklerde Parvo virüs

Köpeklerde parvo virüs halk arasında kanlı ishal diye anılan, yavru ve yetişkin köpeklere enfekte edebilen tehlikeli ve bulaşıcı bir virüstür. İshal ve kusmayla seyreden bu hastalık dehidrasyona sebebiyet verir.

Eğer böyle bir durumda yavru köpeğiniz var ise zaman geçirmeden acil veterinere götürmenizi tavsiye ederiz. Acil veteriner iletişim için tıklayınız.


Köpeklerde  Parvo Virüs nasıl bulaşır?

Genelde kısaca Parvo olarak adlandırılan bu virüsün bulaşma yollarından biri enfekte köpeklerin dışkılarıyla temasla olur. Hastalığın yayılmasını önlemek için enfekte köpeklerden veya aşılanmamış diğer köpeklerden izole edilmesi gerekir.

Hastalığın bulaşmış olduğu yüzeyler çamaşır suyu ile temizlenebilir. Enfekte mama ve su kapları da aynı şekilde çamaşır suyu gibi ağartıcılar ile temizlenebilir. Yavrunun temas ettiği elbiseler halılar kolduk ve buna benzer şeyleri temizlemek için de ağartıcılar kullanılır.

Parvo Virüsün Belirtileri (Kanlı İshalin Belirtileri)

  • Enterit (ishal) (çok Yaygın)
  • Miyokardit (nadir)
  • Yeni doğan hastalığı (nadir)

1) ENTERİT:

Enteritis veya bağırsak enfeksiyonu, Köpek Parvo Virüs’de en çok karşılaştığımız sendromlardandır. Parvo virüs bağırsak Epitel hücrelerini etkiler. Bu nedenle yavru ve yetişkin köpeklerde şiddetli kusma ve ishal meydana gelir. İshal ve kusma nedeniyle vücutta şiddetli dehidrasyon oluşur. Aynı zamanda zarar gören bağırsakta malabsorpsiyon meydana gelir. Bağırsak hiçbir şekilde emilim yapamaz. Bütün bu olanlardan sonra vücutta hipoglisemi oluşur ve seconder enfeksiyonlar oluşmaya başlar.

Hipoglisemi yüzünden nöbetler oluşabilir. Yüksek ateş ve letarjide kaçınılmaz semptomlardandır. Birçok yavru uygun tedavi yapılamazsa ciddi dehidrasyon ve seconder enfeksiyonlardan dolayı septisemiden 2 gün içinden kaybedilebilir.

2) Miyokardit (kalp kası iltihabı):

Miyokardit kalp kası iltihabıdır. Yavru fetüs doğumdan önce enfeksiyonu yakalanırsa (yani plesantadan parvo virüsü almışsa) ya dogmadan fetüsü kaybedebiliriz ya da 8 haftalığa kadar miyokarditit Parvo Virüsden dolayı meydana gelebilir. Bu hastalıktan dolayı kalp yetmezliği oluşur ve akciğerlerde ödem oluşur. Prognoz zayıftır.

3) Yeni doğan Hastalığı:

Yeni doğan yavru doğumdan sonra 10 gün içinde Parvo virüse enfeksiyona yakalanırsa, ne yazık ki tedavisi mümkün değildir ve kesin ölüm gerçekleşir. Bu tarz bulaşma çok nadir gerçekleşir.

Parvo Virüs TANISI:

Veteriner hekimler, şiddetli kusma ve ishal şikâyeti acilen kliniğe gelen yavru veya aşısız yetişkin köpekler de Parvo Virüsten şüphelenilir. Parvo Virüs tanısı için köpek dışkısı yeterli olur. Gelişmiş laboratuvar seçenekleriyle hızlı Snap Testler kullanılır ve 5 dakikada sonuçlanır. Şüpheli sonuçlar da ise direk ELİSA testine gönderilerek tanı konulabilir.

Parvo Virüs Tedavisi:

Parvo virüs tedavisinde seconder enfeksiyonlara karşı destekleyici tedavilere başlanılır. Köpeğin bağışıklık sistemi desteklenir ve bazı özel immun artırıcı ilaçlar kullanılarak bağışıklık sistemini artırarak vücudun parvo virüsü yok etmesi planlanır. Bu süreç boyunca semptomlarda hafifleme görünene kadar yatılı olarak tedaviye alınması gerekiyor. Köpeğin bağışıklık sistemi virüs ile savaşırken dehidrasyonu düzeltmek için durumuna göre İV serumlar verilir. Kusmayı engellemek için kusma engelleyiciler kullanılır. Unutmayınız ki bu ilaçlar sadece hayvan ilaçlarıdır insan ilaçları kullanmanız fayda değil aksine yavrunuzu öldürebilir.

Kliniğimizin Biyo-Güvenliği için enfekte yavrular enfekte bakım odasında yatırılır ve hava sterilizasyonu ile oda temizlenir. Bu yüzden enfeksiyon başka yavruya geçmez. Köpeğiniz Parvo virüs enfeksiyonu atlatırsa ömrünün sonuna kadar doğal bağışıklık kazanmış olur.

Parvo Virüs ’den Nasıl korunulur?

Parvo virüsün den korunmak için aşılama şarttır.

Köpeğinizi Parvo virüse karşı doğru zamanda aşılanması ve Repeller aşılarını olmak zorunda.

 

 

Köpeğim ishal oldu.. Ne yapmalıyım?