Yavru Kedi Bakımı Ve İpuçları

Yavru kedi bakımı çocuk yetiştirmeye oldukça benzer. Kedinize ne kadar iyi bakarsanız sizinle olan ömrü o kadar uzun olur. Yakın bir zamanda bir yavru kabul ettiyseniz, aşağıda ki önerileri unutmamanızda fayda var;

 

Yavru kedinizi yetişkin bir kedi olarak görmeyiniz.

İnsanlar da olduğu gibi bebekleri ergen insanlar gibi görmüyoruz. O yüzden yavru kedilerin de bakımı farklıdır. Ek olarak yavru kedinin çeşitli gelişme evrelerini göz önünde bulundurmalısınız:

  • Sekiz Haftanın Altı;

Bu yaşta ki yavru kedi halşa annesiyle ve kardeşleriyle beraber olmalı. Kendi vücut sıcaklığını düzenleyemediğinden dolayı hala annesinin ve kardeşlerinin vücut sıcaklığına ihtiyacı var. Ayrıyeten bacak hareketlerini ve koordinasyonlarını daha geliştirme aşamasındadır. Yani yürümeyi ve koşmayı yeni yeni kavrıyorlar…

Bu yaş aralığında yetim bir yavru kedi bakıyorsanız, dört hafta boyunca her iki saatte bir özel yavru kedi biberonu ile beslenmesi gerekiyor. Besleme bittikten sonra nemli bir pamuk ile çişinin ve kakasının yaptırılması gerekiyor. İlk defa yetim yavru bir kediye bakıyorsanız muhakkak yavru kedi bakımından anlayan bir veteriner hekime danışmanız ve muayene ettirmeniz gerekiyor.

  • Sekiz ve on birinci hafta arası;

Kedi yavruları anneden genellikle 8 haftadan önce ayrılabiliyor. Bu dönemde sindirimi kolay zengin protein içeren yavru kedi maması yemelidir. Piyasada kitten mama diye bulabileceğiniz bir çok çeşidi var. Kedinizin çene ve diş yapısına göre en iyi diyeti yavru kedi bakımı yönünden tecrübesi olan veteriner hekimlere danışabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yavru kedi için mama almak istediğiniz de muhakkak o mamanın yavru kediler için formüle edilmiş olduğundan emin olunuz Kediniz de bu dönemde büyük değişiklikler başlayacak. Yavru kediniz bu dönermde karmaşık motor becerilerini geliştirmeye başlarken, koşmayı , atlamayı, avlanmayı ve meraklı gözlerle keşfetmeyi öğrenir.Bu dönemde dikkatli olmanız gerekiyor en çok yaralanma dönemi keşfetme döneminde çıkıyor.

  • 2-4 aylıkken;

Bu evre yetişkin bir kediye göre neredeyse üç kat daha fazla enerhjiye sahip olduğu dönemdir. Bu süre zarfında günde üç ila dört çgün yemek yemesi gerekiyor. Bu öğünlerde ki yemeklerin en az yüzde 30 ‘ u yüksek kaliteli protein içermeli.

  • 4-6 aylıkken;

Bu yaş grubunda ki yavru kediler genelde ergenliğe ve cinsel olgunluğa erişiyor. Cinsel olgunluk işaretleri gördüğünüzde operasyon tavsiyeleri için lütfen veteriner hekiminizden bilgi isteyiniz.

 

Kedinizi Ödüllendirin ve Sosyalleştirin!

Kedinizi eğitemezsiniz ancak iyi bir şeyler yaptığı zamanlarda azcık kedi ödülleri ile şımartabilirsiniz. Evinize gelen misafirlere alıştırın ki sosyal olsun, korkak ve saldırgan olmasın. Haftada bir muhakkak tımarlayın. Oyun oynayabileceği oyuncaklarla ödüllendirin.

 

Yavru kediler için Koruyucu hekimlik

Koruyucu hekimliğin amacı hem kediyi hem de kedinin sahibini hastalıklara karşı korumaktır. Korkmayın kedi sahibine yapılan bir aşı yok