Kedi Karma Aşı Nedir?

Bilmelisiniz ki, kedilerin olması gereken bazı aşılar vardır. Bu aşılar güncel olarak aşı takvimine eklenir ve her günü geldiğinde uygulanır. Aşıların içinde en önemlisi karma aşıdır ve kedi dünyaya geldiğinde olması gereken ikinci aşı çeşididir. Kedilerde karma aşı nedir? diye sorarsak, tüylü dostumuzda aniden virüs hastalıkları görülebilir ve vücutta sinsi şekilde ilerleyerek fark edilmesini geciktirebilir.

Kedi Karma Aşısı kedileri bir çok viral hastalığa karşı korumaktadır.

Yavru bebeğinizin vücudunda hastalık oluştuğu zaman bağışıklık sistemine yüksek zararlar verebilir. Bunlar oluşmadan önce kediye karma aşı yapılır ve birçok hastalığın oluşumunun önüne geçer.

Karma aşı: Felin calici, Herpes Virüs ve Feline Parvo gibi virüslü hastalıklardan korur. Peki, bu virüslü hastalıklar nelerdir?

Feline Parvo Virüs: Viral bir hastalıktır ve yavru kedilerin bağışıklık sistemini aniden düşürerek ölümüne sebep olur.
Herpes virüsü: çok yaygın görülen bulaşıcı bir hastalıktır ve korunmak için tek yol aşı olmaktır.
Feline Calici Virüs: Bulaşıcıdır, fakat diğer hastalıklara oranla daha az zarar verir. Ağız ülseri, göz nezlesi veya ağız kokusuna neden olur.

Kedi Karma Aşı Ne İşe Yarar?

Aşılar, kedilerimizin virüslerle verdikleri savaşlarda bizlerin en etkili silahlarıdırlar. Bu yüzden de aslında kedi gençlik hastalığı, calicivius enfeksiyonu, kedi herpes virüsü enfeksiyonu gibi daha birçok hastalıktan korunmaları için de gereklidir. Diğer türlü kedinizin yaşadığı sorunlar, onların büyük ölçüde zarar görmesine neden olabilmektedir.

Kedilere yapılan karma aşı hangi hastalıklara karşı korur?

• Kedi gribi,
• Kedi nezlesi,
• Kedi üst solunum yolu enfeksiyonu,
• Kedi gençlik hastalığı,

Kedi Karma Aşı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aşılama takviminde sekizinci haftadan başlayan karma aşının ikincisi de on birinci hafta içerisinde yapılmaktadır. Ve bu dönemler içerisinde de kedilerimizde görülebilecek herhangi bir belirtiye de oldukça dikkat edilmesi önemlidir. Elbette bu aşılanmaların da aşı karnesine işlenmesi atlanmaması, unutulmaması önemli detaylardır.

Kedi Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Sokaktan yavru veya cins kedi sahiplendiyseniz, bahsettiğimiz hastalıklarından korunması için 6 haftalıkken karma-1 aşısını ve 9 haftalık zamana geldiğinde karma-2 aşısını yaptırmalısınız. Kediniz 16. haftaya geldiğinde eğer veteriner uygun görürse karma-3 aşısını uygulayacaktır. Karma aşı sonrası yan etkiler görebilirsiniz. Bu konu hakkında veteriner size bilgi verecektir.

Hangi Durumlarda kedi Karma Aşısı Yapılmaz?

Her kedinin mutlaka olması gereken aşısı vardır, fakat her kediye aşı yapılmaz. Kediler genel muayeneden geçerek aşıya uygun olup olmadığına bakılır. Eğer kedinin vücudu aşıya uygunsa ve bağışıklık sistemi normalse aşı yapılır. Hamile, yavrularını emziren, hasta, aşırı zayıf, bakımsız, bağışıklığı zayıf, vitaminsiz ve yakın zamanda stresli olan kedilere karma aşı yapılmaz.

 

2023  İstanbul Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenen fiyata göre; Karma Aşı Fiyatı ivho’nun kendi sitesinden bulabilirsiniz.

 

 

 

Veterinere Acilen Getirmeniz Gereken Durumlar