Köpeklerde Sarılık (ikterus) Nedir?

Köpeklerde Sarılık veya sarı sarılık olarak da bilinir . Kanda ve dokularda sarı bir pigmentin aşırı yayılmasını ifade eder.

 Sarılık herhangi bir süre mevcut olduğunda, birçok dokuyu soldurur ve cilt de dahil olmak üzere vücuttaki çoğu sarılık olarak görünür hale gelir.

En kolay diş eti (diş eti), sklera (gözlerin beyaz kısmı) ve kulak kepçesinde (kulak kapakları) görülür.

Pigmentli (koyu) diş etlerine veya deriye sahip testlerde sarılığın tespit edilmesi zor olabilir.

Köpeklerde Sarılık (ikterus)

 

Köpeklerde Sarılık nedeni nedir?

Sarılığın nedenleri üç ana kategoriye ayrılır:

 • Kırmızı kan üremesi imhası. Kırmızı hücre yıkım süreci hemoliz olarak bilinir. Kan damarlarında (damar içi hemoliz) veya dalak ve genişlemelerde (ekstra damar hemoliz) oluşur. Hemoliz, bir yaralanmadan yaralanmalardan kanamanın bir sonucu olan kan kaybı anemisinden farklı olarak, hemolitik anemi adı verilen bir tür anemiye neden olur.
 • Gazete Gazetesi. Sunuculara zarar veren veya yok eden herhangi bir hastalık veya durum sarılığa neden olabilir.
 • Safra kanalının tıkanması. Safra, safra kesesinde depolanır ve safra kanalıyla ince bağırsağa taşınır. Safra anormal derecede kalınlaşırsa, safra kesesinde safra taşlarından oluşursa, safra kesesi veya safra kanalları iltihaplanırsa veya yaygınlaşarak safra kanallarını daraltırsa safra borularını tıkar.

 

Köpeklerde Sarılık Belirtileri

Yukarıda belirtildiği gibi, köpeğinizin koyu pigmentli bir cildi varsa, evcil hayvanınızın diş etlerindeki, gözlerindeki ve kulaklarındaki sarı pigment hemen fark edilmeyebilir. Bununla birlikte, aile köpeğiniz sarılıktan muzdaripse, bir dereceye kadar fark edebileceğiniz başka belirtiler de vardır:

 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Kusma veya ishal
 • Artan susuzluk
 • Yürürken stabilite eksikliği
 • Daha sık idrara çıkma
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Çeşitli dokuların yukarıda belirtilen sarı renk değişikliği
 • zayıflık belirtileri
 • Dışkı veya idrarda kan bulunması
 • Karında şişkinlik

 

Köpeklerde Sarılık Teşhisi

Köpek aile üyenizdeki sarılığın teşhisi, muhtemelen başlangıçta sizi içerecek çok adımlı bir süreç olacaktır.

Tam geçmişiniz her zaman memnuniyetle karşılanır ve veteriner hekiminiz tarafından ihtiyaç duyulur. Yukarıda belirtilen semptomları fark etmiyorsanız veya semptomlar oldukça belirsizse, büyük olasılıkla köpeğinizin sarılık olduğunu bile bilmeyebilirsiniz (özellikle koyu tenli/tüylü ise).

Köpeklerde Sarılığın varlığı, veterineriniz tarafından yapılan rutin bir muayene ve kan çalışması değerlendirmesi sırasında öğrenilebilir.

Sarılık keşfedilirse, bunun hastalık süreci değil bir semptom olduğunu unutmayın.

Veterinerinizin semptomların ardındaki hastalık sürecini belirlemesi gerekecek ve bu, köpeğinizin sarılığının düştüğü üç sarılık sınıflandırmasından (prehepatik, hepatik ve posthepatik) hangisinin olduğunu bulmayı gerektirecektir.

Kesin neden, yukarıda belirtilen çeşitli kan testi ve kültür türleri ve diğer test yöntemleri ile belirlenebilir.

 Örneğin, karaciğer hastalığı bulunursa veya bundan şüphelenilirse, karaciğer tutulumunun türünü doğrulamak için karaciğer biyopsisi gerekebilir (yukarıya bakın).

 

Veya safra kanalı tıkanıklığının neden olup olmadığını belirlemek için, bir tıkanıklığı tanımlamak için safra kanalı çalışmasına fiziksel olarak bakmak için bir radyografi (x-ışını) kullanılabilir. Tüm bu yollar araştırıldıktan ve veriler toplandıktan sonra, köpek aile üyeniz için uygun bir tedavi planı geliştirilecek ve başlatılacaktır.

Köpeklerde Sarılık Tedavisi

Sarılığın tedavisi söz konusu olduğunda, sarılığın hastalık sürecinin kendisi değil, bir hastalık sürecinin belirtisi olduğunu unutmamak önemlidir. Buna göre kesin tanı konduktan sonra hastalık süreci daha belirgin hale gelecek ve o hastalık sürecine yönelik tedavi uygulanabilecektir. Altta yatan hastalık süreci tedavi edildikten sonra sarılık, sürecin bir parçası olarak düzelecektir.

Sarılıktan sorumlu olabilecek bazı hastalık süreçlerinin, örneğin kanser gibi evcil hayvanınız için nihayetinde ölümcül olabileceğini not etmek de önemlidir. Ancak, cesaretlenin, çünkü diğer potansiyel nedenlerin birçoğu oldukça tedavi edilebilir ve tedaviler, evcil hayvanınız için tam iyileşme ile birlikte iyi bir prognoz sağlar. Tedavi seçenekleri, evcil hayvanınızın kritik bir durumda olması durumunda beslenme, sıvı ve elektrolit dengeleme, mevcut olabilecek herhangi bir aneminin veya mevcut olabilecek (aneminin bir kısmına neden olan) iç kanamanın tedavisi ve iyileşme sırasında sessiz bir ortamda dinlenme ve nazik muameleyi içerebilir. yer.

Köpeğiniz neden kusar ve bu kusmadan korkmalı mısınız?

Köpeklerde Sarılık İyileşmesi

Köpek aile üyenizin nihai prognozu ve iyileşmesi, sarılığından sorumlu altta yatan nedene/hastalık sürecine bağlıdır. Pek çok olası neden ve faktör olduğundan, tedavilerin tam bir listesini ve iyileşme prognozlarını sağlamak imkansız olacaktır. Ancak veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın durumu hakkında bir kez daha bilgi edinildiğinde bu bilgiyi size sağlayabilir. Teşhis bir tür kanser olmadıkça, genellikle prognozun iyi olduğunu ve evcil hayvanınızın uygun bakım ve tedavisi ile tam bir iyileşme beklenebileceğini beklemek ihtiyatlı olacaktır.

 

Köpeklerde Sarılık

 

 

 

Detaylı bilgi için;

Köpeklerde Sarılık (ikterus) bigi için